English

خبر شماره ۱۰۵۷

خبر شماره ۱۰۵۷

هفدهمین جلسه‌ی کمیته‌ ملی اخلاق در پژوهش‌ های زیست پزشکی (کار گروه وزارتی اخلاق در پژوهش) برگزار شد.

مشاهده: ۲۹۹     انتشار: ۱۳۹۸/۹/۳

هفدهمین جلسه‌ی کار گروه وزارتی اخلاق در پژوهش با ساختار جدید، در روز یک ‌شنبه مورخ 1398.9.3 با حضور معاون محترم تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، قائم مقام ایشان، دبیر و سایر اعضاء و مشاورین محترم کمیته در معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت تشکیل شد.

در این جلسه گزارش کوتاهی از فعالیت های دبیرخانه مبنی بر ابلاغ قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی و آیین نامه اجرایی آن، تدوین پیش نویس آیین نامه اجرایی قانون حفاظت و بهره برداری از منابع ژنتیک، برگزاری دوره تربیت مدرسین اخلاق در کار با حیوانات آزمایشگاهی در اکنلو همدان و به میزبانی انستیتو پاستور ایران، ادامه روند اعتباربخشی کمیته های اخلاق (208 کمیته شامل 84 دانشگاهی و 124 سازمانی)، رسیدگی به تخلفات پژوهشی، برگزاری کارگاه های آموزشی و همکاری با EMRO ارائه گردید.

در ادامه دو طرح تحقیقاتی جهت دریافت مجوز اجرا با هزینه اخذ شده از بیمار توسط مجریان محترم آن ها و تیم پژوهشی مطرح و درخصوص آن ها تصمیم گیری شد.

با پیشنهاد سازمان غذا و دارو مبنی بر استفاده از فرم رضایت نامه الکترونیک در مطالعات بالینی (e-IC) و فرم الکترونیک ثبت اطلاعات افراد شرکت کننده در مطالعه (Fe-CR) در کارآزمایی های بالینی با پشتیبانی صنعت دارویی و با رعایت ملاحظات ذکر شده در راهنماهای مربوطه، موافقت شد.

طبق تصمیم گیری انجام شده در جلسه، صدور کد اختصاصی اخلاق در پژوهش برای Pilot studies ضروری می باشد.

برای انتشار Case report & Case series نیز بهتر است تاییدیه و یا کد اختصاصی اخلاق در پژوهش توسط کمیته های اخلاق در پژوهش صادر گردد. ضمنا الزامی است که گزارش موارد بستری در بیمارستان ها قبل از ارسال برای کمیته اخلاق در پژوهش و یا تهیه گزارش، توسط کمیته اخلاق بالینی بیمارستان تایید گردد.

تماس با ما

تلفن: ۸۱۴۵۵۶۱۸-۰۲۱
ایمیل: ethics@behdasht.gov.ir
گذاشتن پیغام: فرم

تهران- شهرک قدس (غرب)- بین فلامک جنوبی و زرافشان، خیابان سیمای ایران- ستاد مرکزی وزارت بهداشت، درمان وآموزش پزشکی، بلوک A، طبقه سیزدهم

آمار وب سایت

توجه

کلیه حقوق این وب سایت متعلق کمیته ملی اخلاق معاونت تحقیقات و فنآوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است و هرگونه استفاده از محتوای این سایت با ذکر منبع بلامانع است. ارجاع به طرح‌های پژوهشی و پایان‌ها باید قالب استاندارد علمی انجام شود.